تاریخ :مهر ۳۰, ۱۴۰۰

شماره ۳ | ارزشمندی سوره فاتحه

 

 

دانلود با کیفیت ۷۲۰p    دانلود با کیفیت ۴۸۰p   دانلود با کیفیت ۳۶۰p   دانلود با کیفیت ۲۴۰p 

 

Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.

با حول و قوه ی الهی سوره فاتحه رو شروع می کنیم ؛ فاتحه یعنی آغاز هر چیز و سوره فاتحه به این اسم‌ نامگذاری شده چون قرآن با این سوره آغاز میشه دو چیز سوره فاتحه رو خیلی ارزشمند کرده اول اینکه از کل ۱۱۴ سوره قرآن این سوره انتخاب شده که در هر رکعت نماز خونده بشه و دوم آیه ای هست در قرآن درسوره ی حجر آیه ۸۷ که به صورت خصوصی از سوره فاتحه تعریف کرده فرموده :

وَلَقَدۡ ءَاتَیۡنَٰکَ سَبۡعًا مِّنَ ٱلۡمَثَانِی وَٱلۡقُرۡءَانَ ٱلۡعَظِیمَ و به تحقیق، ما به تو هفت از تکرار شدهها دادیم و قرآن با عظمت یکی از اصحاب به نام ابی سعید بن المُعلّی در مسجد بود پیامبر صداش زد. و گفت: یادم باشه قبل از اینکه از مسجد خارج بشم.  عظیم ترین سورهی قرآن رو بهت یاد بدم و قبل از اینکه خارج بشه یادش آورد و فرمود : ٱلۡحَمۡدُ لِلَّهِ رَبِّ ٱلۡعَٰلَمِینَ منظور سورهی فاتحه هست که عظیم ترین

سورهی قرآنه که سبعا من المثانی ست حالا سبعا من المثانی یعنی هفت آیه ای که تکرار میشه، کجا تکرار میشه ؟ در نماز تکرار میشه دیگه در قرآن تکرار میشه بنا بر رأی کثیری از علما ،سوره فاتحه معناش در کل قرآن تکرار میشه ، یعنی ما به هر سوره ای از قرآن که نگاه کنیم.

به هر مجموعه آیاتی که در یک موضوع صحبت می کنن نگاه بکنیم ردپایی از سوره فاتحه می تونیم پیدا بکنیم مثلا ما اگر داستان پیامبران رو می خونیم. صِرَٰطَ ٱلَّذِینَ أَنۡعَمۡتَ عَلَیۡهِم و اگر داستان کافران و منافقان و اینها رو می خونیم.  غَیۡرِ ٱلۡمَغۡضُوبِ عَلَیۡهِمۡ وَلَا ٱلضَّآلِّین به خدا پناه می بریم. از اینکه جزو این دسته ها باشیم، اگر مثلاً سوره فیل رو می خونیم که می‌خواستند کعبه را خراب بکنند.

خب غَیۡرِ ٱلۡمَغۡضُوبِ عَلَیۡهِمۡ وَلَا ٱلضَّآلِّین شامل اینها میشن. یا اگر ما سوره قل هو الله رو می خونیم سوره اخلاص رو می خونیم.  که داره از الله تعریف می کنه قُلۡ هُوَ ٱللَّهُ أَحَدٌ ٱللَّهُ ٱلصَّمَدُ لَمۡ یَلِدۡ وَلَمۡ یُولَدۡ وَلَمۡ یَکُن لَّهُۥ کُفُوًا أَحَدُۢ اولین آیه سوره فاتحه میگه بِسۡمِ ٱللَّهِ ٱلرَّحۡمَٰنِ ٱلرَّحِیمِ و این الله در سوره قل هو الله داره ازش تعریف میشه، و توضیحی در موردش داده میشه و به این شکل کل سوره های قرآن، ما می تونیم سوره الحمد رو درش پیدا بکنیم و این می رسونه ارزشمندی سوره فاتحه..

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *